Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
ARTVİN POLİSİNDEN ŞEFKAT ELİ
 
            Artvin İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü tarafından Yürütülen “Madde Bağımlılığı Kaderiniz olmasın Projesi” kapsamında Çocuk ve Gençlerin Madde bağımlılığına karşı bilinçlenmeleri hedeflenmiştir. Madde bağımlılığı artık sadece göç sorunu olan metropol illerin sorunu olmaktan çıkmış küçük veya büyük tüm şehirleri ilgilendiren bir problem haline gelmiştir. Bunun, gençlik dönemindeki doğal psikolojik ve sosyal gelişimle ilgili pek çok nedeni vardır. Gençler madde kullanımına genel olarak denemeyle başlarlar. Daha sonra genç, zevk için bu maddeyi zaman zaman kullanmaya başlar. Ardından ”düzenli kullanma” gelir. Bu evreden sonra kişi artık ”bağımlı” olur.
            Gençlik, değişim ve toplumda yer edinme dönemidir. Genç, doğumundan itibaren bağımlı olduğu anne ve babasından özerk hale gelirken arkadaşlarına bağlanır ve onların baskısına açık bir hale gelir. Bu dönemde kimlik gelişimi gerçekleşmekte, toplumsal roller belirginleşmektedir. Bunlarla ilgili yaşanan zorluklar güçsüzlük, yabancılaşma ve isyan duyguları doğurur.
               Her geçen gün kullanımı artan, bağımlılık yapan maddelerin kullanılmasını ve madde kullanımının denenmesini engellemek, tedavi kurumlarına yönlendirmek, madde bağımlısı olanlardan eğitimini bırakmış olanların eğitime devam etmesini sağlamak, aile, birey ve toplum üçgeninde tüm kesimlerinin katılımı ile madde bağımlılığı ile mücadele başlatmak, toplumda madde bağımlısı bireye doğru davranış biçimlerini geliştirmek ve suçla mücadelede toplumun tüm kesimlerinin desteğini almak özellikle bu tarz kötü alışkanlıkların yol açtığı suçlarla mücadele eden emniyet birimleri için büyük önem arz etmektedir. Madde bağımlılığı konusunda önleyici bir hizmet olarak bilinçli, farkındalık seviyesi yüksek bir toplum oluşmasına yardımcı olmak, madde bağımlılığından dolayı oluşan suç korkusunun önlenmesi ve il genelinde madde bağımlılığı konusunda farkındalığın arttırılması gerekmektedir.
                  Artvin İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü tarafından 2014 yılı içerisinde hazırlanarak faaliyete geçirilen, ÇOGEP destekli “Madde Bağımlılığı Kaderiniz Olmasın” isimli proje kapsamında Murgul, Borçka, Şavşat, Ardanuç, Yusufeli ilçelerinde tespiti İlçe Emniyet Amirlik/Müdürlüklerince yapılmış bulanan dar gelirli ailelere mensup çocuklara eğitimlerinin desteklenmesi amacıyla şube müdürlüğümüzce çantalı kırtasiye setleri dağıtımı yapılmıştır. Bu dağıtımlar ev ziyaretleri şeklinde yapılarak çocukların aile ve yaşam ortamları yerinde görülmüştür. Özellikle suç riski altında bulunan dışlanmış veya dar gelirli ailelere mensup çocuklar bu dağıtımların hedef kitlesidir.
 
 
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
  • TUBİM
  • Suç Önleme Sempozyumu
  • İçişleri Bakanlığı
  • BİMER
  • KGYS