Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
ARTVİN’DE REKOR KAÇAK SİGARA YAKALAMASI
 
          Artvin Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü ile Sarp Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü görevlilerinin Hopa Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde yürüttükleri projeli çalışmada;
          Sarp Gümrük Kapısından ülkemize giriş yapan bazı araçlarla yüklü miktarda kaçak eşya geçirildiği ve Gümrük Müdürlüğü görevlilerinin de bu illegal geçiş işlemlerine karıştığı değerlendirilerek, organizasyon içerisinde yer alan diğer faillerin tespiti, şahısların suç unsurları ile birlikte yakalanmaları, suç delillerinin ele geçirilmesi ve organizasyonun tam olarak deşifre edilip aydınlatılabilmesi amacıyla 5271 Sayılı Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun 135. ve 137. Maddeleri doğrultusunda iletişimin dinlenmesi tespiti ve kayda alınmasına yönelik tedbirlere başlanılmış ve Sarp Gümrük Müdürlüğünde görevli memurlarla irtibatlı oldukları, birlikte hareket ettikleri ve bu organizasyon içerisinde yer aldıkları değerlendirilen diğer şüpheliler tespit edilerek takibe başlanmıştır.
Yapılan çalışmalarda; 03/08/2015 günü saat02:00 Sıralarında Gürcistan Plakalı bir Tırın Sarp Sınır Kapısından illegal olarak giriş yaptığı tespit edilmiş, erken bir müdahale ile yakalanmasının hedef şahısların ülkemize sokacağı diğer tırların girişini sekteye uğratacağı değerlendirilerek söz konusu Tır Artvin Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü görevlilerince Hopa Sahil yolunda takibe alınmış, 15 saatlik takip sonunda saat:17.00 sıralarında Samsun İl sınırına giriş yaptığı sırada soruşturma Savcısının talimatı ile Samsun Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü görevlileri ile irtibata geçilerek, oluşturulan kontrol noktasında yakalatılmış, araçta yapılan aramada 687.000 paket kaçak sigara ele geçirilmiş ve 1 şüpheli çıkarılmış olduğu Adli Makamlarca tutuklanmıştır.
            04/08/2015 tarihinde şüpheli Gümrük Muhafaza Memurlarının mesai saatleri içerisinde 4 Tırın yine benzer bir yöntemle Sarp Sınır Kapısından illegal giriş yapacağı değerlendirilmiş; aynı gün saat:10:55 sıralarında 1. Tır, saat:11:14 sıralarında da 2. Tırın gümrük sahasından çıkarak Hopa istikametine hareket ettiği görülerek KOM Şube Müdürlüğü görevlilerince Sahil güzergahında takibe başlanmıştır. Operasyon, diğer 2 Tırın aynı gün saat:12:00 sıralarında gümrük sahasından çıkarak Hopa istikametine hareket etmesi üzerine eşzamanlı olarak başlatılarak, 2 Tır Hopa’da diğer 2 Tır da Rize İli Pazar ilçesinde Artvin Emniyet Müdürlüğü görevlilerince yakalanmış, araçlarda bulunan 5 şüpheli ile söz konusu tırlara öncülük yaptığı tespit edilen bir araç ve sürücüsü de yakalanmıştır.
     Aynı saatte Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü görevlileri tarafından da bahse konu Tırlara Kapıdan illegal geçiş yaptırdıkları değerlendirilen 5 Gümrük Muhafaza Memuru ve 1 Kantar görevlisi yakalanarak gözaltına alınmıştır.
      KOM Şube Müdürlüğü görevlilerince organizasyon içerisinde oldukları değerlendirilen 3 kişi daha yakalanarak operasyon kapsamında gözaltına alınan şüpheli sayısı 15’e çıkmıştır.
      Söz konusu Tırların Mühürlü olması nedeniyle Hopa Sulh Ceza Mahkemesinden alınan arama ve el koyma karına istinaden yapılan aramada; 1. Tırdan: 650.000 paket, 2. Tırdan: 650.000 paket, 3. Tırdan: 627.000 paket ve 4. Tırdan da 637.000 paket olmak üzere toplam 2.564.500 paket gümrük kaçağı sigara ele geçirilmiş olup, Ülkemizde bugüne kadar tek seferde yapılan en yüksek miktardaki kaçak sigara yakalaması olarak tarihe geçmiştir.
       04/08/2015 günü gözaltına alınan 5’i Sarp Gümrük Müdürlüğünde Kamu görevlisi olan toplam 15 şüpheli haklarında düzenlenen soruşturma evrakı ile birlikte 07/08/2015 günü Hopa Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edilecek ve neticeden ayrıca bilgi verilecektir.07/08/2015
      
 
 
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
  • TUBİM
  • Suç Önleme Sempozyumu
  • İçişleri Bakanlığı
  • BİMER
  • KGYS